Resultat SM

Nu är resultaten klara från SM som gick i helgen. Baserat på resultatet tas även nytt landslag ut. De som kom på första klass i MMA-Klass A har garanterade landslagsplatser.

MMA Klass A
Damer
Stråvikt
1. Nina Back, Söders Fight Gym
2. Bezhan Mahmudi, Allstars

Flugvikt
1. Bianca Antman, Allstars
2. Millie Eriksson, Västerås Fight Club

Bantamvikt
1. Tatjana Kacaniklic, Kaisho Kampsport
2. Frida Vastamäki, Djurgården IF
3. Kim Amprazis, Masthuggets Kampsportsklubb

Fjädervikt
1. Sofia Hedqvist, Sandviken Kampsport
2. Janina Danes, MACC
3. Jessica Andersson, Coloseum Skövde

Lättvikt
1. Sandra Meneses, Djurgården IF
2. Yrsa Sandin, Allstars

Herrar
Flugvikt
1. Zoran Milic, Västerås FightClub
2. Sebastian Gonzalez, Redline

Bantamvikt
1. Oskar Jaskari, Redline
2. Fadi Asfar, Pancrase Shootfighting
3. Jonny Touma, Pancrase Shootfighting
3. Mojtaba Yousefzehi, Västerås Fight Club

Fjädervikt
1. Amir Malekpour, Pancrase Shootfighting
2. Daniyal Shamkhalov, Västerås Fight Club
3. Alexander Lööf, Västerås Fight Club

Lättvikt
1. Elvin Hoxha, MACC
2. Nermin Mehmedagic, Gladius MMA
3. Randy Fungala, Djurgårdens IF
3. Tobias Söderberg, Mjölby Fight Gym

Weltervikt
1. Christian Stigenberg, Söders Fight Gym
2. Karar Al-Jaberi, Kaisho Kampsport
3. Axel Karlsson, Gladius MMA
3. Alexander Brodal, Gladius MMA

Mellanvikt
1. Danijel Grbic, Redline
2. Alexander Lindgren, Samurang
3. Adis Saljevic, Akademi Nord
3. Taylan Isik, Västerås Fight Club

Lätt Tungvikt
1. Daniel Petrus Forca Fighting
2. Andreas Knutsson Västerås Fight Club
3. Mustafa Atrakchi, RenYi Umeå
3. Robin Larsson Nova MMA

MMA Klass B
Damer
Stråvikt
1. Lisa Lingvall, Söders Fight Gym
2. Josefine Modig , Apex Kalmar

Fjädervikt
1. Sofia Odbro, Gladius MMA
2. Frida Hell, Nyköping Kampsportsklubb
3. Malin Håkansson, Coloseum Skövde

Herrar
Bantamvikt Herr
1. Rekan Zana, Västerås Fight Club
2. Arsen Tuganov, Söders Fight Gym
3. Rickard Wickelgren, Adrenaline Fighters
3. Markus Adolfsson, GBGMMA

Fjädervikt Herr
1. Awat Kohzadi, Västerås Fight Club
2. William Frank, Fit4Fight Gym

Lättvikt
1. Gabriel Laserna, Forca Fighting
2. Delbej El Yousef , Västerås Fight Club
3. Martin Corney. Pancrase

Weltervikt
1. Johan Dahl, Allstars
2. Robert Nilsson, Gladius MMA
3. Noah Kihlgren, Kaisho Kampsport
3. Jonathan Kjellberg, Masthuggets Kampsportsklubb

Mellanvikt
1. Oscar Gran, Kaisho Kampsport
2. Yousef El-Hussein, GBGMMA
3. Ibraheem Sinan, Apex Kalmar

MMA Klass C
Herr
Lättvikt
1. Benjamin Hajijan Redline
2. Jacob Karlén Persson Nyköping

Klubblistan
Guld 4 poäng
Silver 2 poäng
Brons 1 poäng

1. Västerås Fight Club: 3 G, 4 S, 3 B = 23 poäng
2. Söders Fight Gym: 3 G, 1 S = 14 poäng
3. Redline: 3 G, 1 S = 14 poäng
4. Allstars: 2 G, 2 S = 12 poäng
5. Pancrase Shootfighting: 1 G, 1 S, 2 B= 12 poäng
6. Kaisho Kampsport: 2 G, 1 S, 1 B = 11 poäng
7. Gladius MMA: 1 G, 2 S, 2 B = 10 poäng
8. Forca Fighting: 2 G = 8 poäng
9. Djurgårdens IF: 1 G, 1 S, 1 B = 7 poäng
10. MACC: 1 G, 1 S = 6 poäng
11.  Sandviken Kampsport: 1 G = 4 poäng
12. Nyköping Kampsportsklubb: 2 silver = 4 poäng
13. Apex Kalmar: 1 S, 1 B = 3 poäng
14. GBGMMA: 1 S, 1 B = 3 poäng
15. Coloseum Skövde: 2 B = 2 poäng
16. Fit4Fight Gym: 1 S = 2 poäng
17. Masthuggets Kampsportsklubb: 2 B = 2 poäng
18. Samurang: 1 S = 2 poäng
19. Adrenaline Fighters: 1 B = 1 poäng
20. Akademi Nord: 1 B = 1 poäng
21. Mjölby Fight Gym: 1 B = 1 poäng
22. Nova MMA: 1 B = 1 poäng
23. RenYi Umeå: 1 B = 1 poäng

 

Svenska Mästerskapet 2018