Rankinglistan är uppdaterad

Nu är rankingen uppdaterad efter Fight Club Rush 1 och Shoot Challenge 26.

De tävlande som vann SM i MMA-Klass A förra året är direktkvalificerade till SM-turneringen. Plats, datum och upplägg för årets SM kommer infom kort. Dock
är det klart att deltagarna i SM måste
1. Ha svenska medborgarskap
2. Tävla för en svensk klubb ansluten till SMMAF

Notera att listan innehåller tävlande från endast svenska klubbar, men det är inte säkert att alla är svenska medborgare.

Vi rekommenderar alla som önskar vara med på SM att tävla så mycket som möjligt under hösten för att samla poäng!

MMA-Klass A

Damer
-52,2 KG
1. SM vinnare: Fannie Redman, Pancrase 1404
2. Anna Astvik, Pancrase 1334

-56,7 kg
1. SM vinnare: Anja Saxmark, Gladius MMA 1662
2. Gabriella Ringblom Pancrase 1404

-61,2 kg
1. SM vinnare: Cornelia Holm, GBGMMA 1404
2. Eva-my Persson Nacka dojo 1333

Herrar
-56,7 kg
1. SM vinnare: Serdar Atlas Hilti Fight Center Uppsala
2. Dennis Rydén Gladius MMA 1133
3. Sebastian Gonzalez Redline 1001

-61,2 kg
1. SM vinnare: Renato Vidovic Gladius MMA 1333
2. Emil Andersson Gladius MMA 1232
3. Jonny Touma Combat Academy 1232
4. Nicholas Bryant Fit4Fight Gym 1201
5. Pontus Hedqvist Kraftverket JJ 1134
6. Fadi Asfar Pancrase 1133
7. Zoran Milic Västerås Fight Club 1133

-65,8 kg
1. SM vinnare: Daniel Schälander Allstar Kampsportsförening 1333
2. Hoger Salih Djurgårdens IF 1662
3. Jimmie Nilsson Coloseum Fightcenter 1662
4. Amir Malekpour Pancrase 1491
5. Tobias Bohlin Sandviken MMA 1384
6. Ali Yazbeck Redline 1379
7. Daniel Schälander Allstars 1333
8. Bartosz Wojcikiewicz Forca Fighting 1283
9. Martin Lindqvist Pancrase 1269
10. Belkacem Amjahdi Allstars 1263
11. Hamid Sadid Akademi Nord 1246
12. Eli Elias Pancrase 1232
13, Sebastian Furmanek Kaisho 1232
14. Ali Taleb Swedish Athletics 1200
15. Ababil Almothary GBGMMA 1133
16. Basir Safdari Pancrase 1133
17. David Hedlund Nova MMA 1133
18. Jakob Valegren Akademi Nord 1133

-70,3 kg
1. SM vinnare: Tobias Harila Västerås FightClub 2339
2. Mario Markus GBGMMA 1442
3. Jonas Nilsson Allstars 1384
4. Navid Badi Gladius MMA 1369
5. Alireza Sarabi GBGMMA 1261
6. Charlie Sano RenYi Umeå 1212

-77,1 kg
1. SM vinnare: Oskar Karlström Biller Nova MMA 1742
2. Axel Karlsson Gladius MMA 1862
3. John Oldenqvist GBGMMA 1617
4. Tobias Söderberg Mjölby Fight Gym 1595
5. Robin Roos Västerås Fight Club 1546
6. Jonas Nordborg Gladius MMA 1504
7. Alexander Ruev Söders Fight Gym 1440
8. Moein Ahmadi Stockholm MMA 1265
9. Vincent Olofsson GBGMMA 1263
10. Joel Larsson Fit4Fight Gym 1232
11. Ilir Ramadani RenYi Umeå 1210
12. Ashkan Mehrdadpoor GBGMMA 1134
13. Christian Stigenberg Söders Fight Gym 1134
14. Dennis Pillai Pancrase 1133
15. Fredrik Ljunglund Kemjoh 1133
16. Henrik Lönnroth Stockholm MMA 1133
17. Jonathan Ring Akademi Nord 1133

-83,9 kg
1. SM vinnare: Khaled Laallam Concrete JiuJitsu Tyresö 1662
2. Heytham Rahbi Gladius MMA 1742
3. Alexander Lindgren Samurang 1232
4. Andreas Berg Söders Fight Gym 1232
5. Carl Axemo Pancrase 1133
6. Daniel Karlsson Gladius MMA 1133
7. Pedro Pinones-Arce Rei Botkyrka 1133
8. Daniel Bergström Apex Kalmar 1060
9. Eddie Olsson Redline 1001

-93,0 kg
1. SM vinnare: Anton Turkalj GBGMMA 2147
2. Robin Larsson Nova MMA 1694
3. Mustafa Atrakchi RenYi Umeå 1386
4. Nabil Malki Allstars 1307
5. Christoffer Hillsjö GBGMMA 1133
6. Taylan Isik Västerås Fight Club 1133
7. Robin Enontekiö Gladius MMA 1001

-120,2 kg
1. SM vinnare: Anton Andersson Gladius MMA
2. Irman Smajic Kampsportscentret Linköping 1822

+120,2 kg
1. Irman Smajic Kampsportscentret Linköping 1822

MMA-Klass B
Damer
-52,2 kg
1. Elisa Hyrkäs Halmstad MMA 1001
2. Nina Back Söders Fight Gym 1001

-61,2 kg
1. Nadja Eriksson Nordic Fighters 1758
2. Frida Vastamäki Halmstad MMA 1331
3. Bezhan Mahmudi Söders Fight Gym 1133
4. Jessica Andersson Coloseum Skövde 1133

-70,3 kg
1. Jessica Forslund Reis Kampsportscentret LSS 1651
2. Janina Danes Södermalm MMA 1134
3. Norea Forsman Olsson Hilti Fightcenter Uppsala 1133

Herrar
-61,2 kg
1. Emil Andersson Gladius MMA 1865
2. Yousuf Ahmadzai Kaisho 1384
3. Peter Lövbrand Nordic Fighters 1283
4. Ismail Farah Nyköping Kampsportsklubb 1233
5. Zoran Milic Västerås Fight Club 1232
6. Mojtaba Yousefzehi Västerås Fight Club 1210
7. Sajad Amini Allstars 1134
8. Sajed Moukdad Frontier MMA 1134
9. Don Karl Runnström Concrete Tyresö 1133
10. Kevin Osorio Nacka dodjo 1133
11. Lucas Lindheden Akademi Nord 1133
12. Axel Andersson Egerlid Nordic Fighters 1001

-65,8 kg.
1. Randy Fungula Djurgårdens IF 1751
2. Anas Khodr Djurgårdens IF 1610
3. Sebastian Furmanek Kaisho 1537
4. Daniyal Shamkhalov Västerås Fight Club 1528
5. Bilal Tipsaev GBGMMA 1488
6. Fabian Long KemJoh Hapkido 1488
7. Sebastian Wojciechowski Allstars 1441
8. Alexander Lööf Västerås Fight Club 1405
9. Martin Wiklund Söders Fight Gym 1345
10. Carl-Michael Andersson Södermalm MMA 1334
11. Cesar Brecevic Pancrase 1261
12. Awat Kohzadi Concrete Tyresö 1232
13. Karl Pegers Akademi Nord 1232
14. Kevin Bohlin Akademi Nord 1232
15. Mohammad El Jaouni Redline 1232
16. Johan Varnander Akademi Nord 1210
17. Timmy Andersen Halmstad MMA 1210
18. Alisher Saidov Kampsportscentret LSS 1133
19. Christodoulos Nussis Allstars 1133
20. Christopher Barrett Kampsportscentret LSS 1133
21. Eldin Hasovic Frontier MMA 1133
22. Joel Rosenqvist Kristianstad 1133
23. Jonathan Ekstrand East Norrköping 1133
24. Linus Johansson Växjö Titans 1133
25. Mattias Kahri Coloseum Fightcenter 1133
26. Milad Mohammed Stockholm MMA 1133
27. Oscar Bohlin Adrenaline Fighters 1133
28. Samir Karimi Pancrase 1133
29. Pontus Sörenson Stockholm MMA 1001

-70,3 kg
1. Shkelqim Muji Redline 1440
2. Ola Jacobsson Halmstad MMA 1373
3. Hans-Emil Karlsson RenYi Umeå 1369
4. Wasiu Idowu Nacka dodjo 1355
5. Elvin Mehdiev Allstars 1333
6. Richard Haddad Forca Fighting 1333
7. Oskars Pelnens Allstars 1306
8. Turan Topal Pancrase 1276
9. Christian Hansen Pancrase 1261
10. Imad Ismail Abdullah Hilti Fightcenter Uppsala 1261
11. Rustam Kharaev KemJoh Hapkido 1246
12. Anton Johansson Skellefteå 1232
13. Dino Kalac Skellefteå 1232
14. Emil Matttsson Redline 1232
15. Rasmus Medin Västerås Fight Club 1232
16. William Swärd Växjö Titans 1232
17. Filip Sakic Redline 1210
18. Oliver Backman Akademi Nord 1210
19. Shwana Kadirzada Kampsportscentret LSS 1210
20. Michael Norling Södermalm MMA 1199
21. Adam Fahhouri Rei Botkyrka 1133
22. Alexander Hagman Nordic Fighters 1133
23. Beppe Rohdin Nordic Fighters 1133
24. Grover Camargo Ribera GBGMMA 1133
25. Jonathan Kjellberg Team Top Hat 1133
26. Opoku Ayih Södermalm MMA 1133
27. Oskar Ahling Berserk MMA 1133
28. Pascal Brander Lund Kaisho 1133
29. Tobias Johansson Adrenaline Fighters 1133
30. Victor Överbring Draco 1133
31. Dusan Milonjic Rei Botkyrka 1060

-77,1 kg
1. Fredrik Ljunglund KemJoh Hapkido 1722
2. Samir Faqirzadeh Fit4Fight Gym 1631
3. Pasha Tarzi Stockholm MMA 1595
4. Milton Engren Redline 1575
5. Markus Papandreou Redline 1507
6. Zelim Zubayraev Pancrase 1476
7. Musa Drammeh RenYi Umeå 1440
8. Ilir Ramadani RenYi Umeå 1345
9. Markus Mikkonen Adrenaline Fighters 1345
10. Joakim Malmström Coloseum Fightcenter 1333
11. Salar Dabiri Pancrase 1276
12. Leo Dahström Stockholm MMA 1265
13. Viktor Ellström Apex Kalmar 1243
14. Ali Zabardast Djurgårdens IF 1232
15. Linus Lindeberg Combat Academy 1232
16. Oliver Axelsson Mjölby Fight Gym 1232
17. Viktor Ekelund Söders Fight Gym 1232
18. Clas Björklund Akademi Nord 1210
19. Johan Dahl Allstars 1210
20. Simon Fatemi Allstars 1210
21. Ziad Shkuntana Djurgårdens IF 1210
22. Babu Carry Jammeh Rei Botkyrka 1199
23. Ali Zabardast Djurgårdens IF 1133
24. Anton Gunbro Halmstad MMA 1133
25. Dennis Hadström Södermalm MMA 1133
26. Firass Kaaki Djurgårdens IF 1133
27. Javid Ishaq Ali Nyköping Kampsportsklubb 1133
28. Johannes Ståhl Kaisho 1133
29. Kristian Bergström Kristianstad 1133
30. Kristian Seppola Nordic Fighters 1133
31. Mathias Löf Kaisho 1133
32. Pontus Bengtsson Halmstad MMA 1133
33. Robin Billing Västerås Fight Club 1133
34. Sherafat Kortwal Allstars 1133
35. Soheb El Koli Pancrase 1133
36. Soheil Khayatbashi Nordic Fighters 1133
37. Yousef El-Hussein GBGMMA 1133
38. Giuliano Puelles GBGMMA 1060

-83,9 kg
1. Murad Salamov East Norrköping 1662
2. Danijel Grbic Redline 1626
3. Adis Saljevic Akademi Nord 1549
4. Elhamddin Najemyar Forca Fighting 1549
5. Marcus Svensk Ljusdal Fight Club 1384
6. Samir Ibrahimovic Swedish Athletics 1333
7. Vincent Pettersson Allstars 1333
8. Khamzat Gerikhanov GBGMMA 1331
9 .Erik Lindén Kampsportscentret LSS 1306
10. Oskar Engman Combat Academy 1261
11. Andreas Hall GBGMMA 1246
12. Sam Kviele Pancrase 1246
13. Mario Lukanovic Redline 1232
14. Nikola Grujovic Fit4Fight Gym 1232
15. Ibraheem Sinan Nordic Fighters 1211
16. Mattias Henriksson RenYi Umeå 1210
17. Herolind Xhafolli Redline 1200
18. Albin Dejerstam Draco 1133
19. Anton Amcoff Nyman Ljusdal Fight Club 1133
20. Christian Elias Pancrase 1133
21. David Johansson Växjö Titans 1133
22. Johan Henriksson Västerås Fight Club 1133
23. Josef Ahlgren Landskrona Shotokan 1133
24. Leo Börbrink GBGMMA 1133
25. Niklas Ahlbom Kraftwerket JJ 1133
26. Oskar Grahnson Nordic Fighters 1133
27. Otto Olofsson Kaisho 1133
28. Peter Helgöstam Pancrase 1133
29. William Norgren Nordic Fighters 1133
30. Michael Lidström Nordic Fighters 1001
31. Oscar Gran Akademi Nord 1001

-93,0 kg
1. Patrick Söderberg Nordqvist BK Fox 1549
2. Pejvak Rezaii Fit4Fight Gym 1440
3. Daniel Petrus Forca Fighting 1416
4. Erik Lundin Östersund JK 1343
5. Ludvig Ruocco Södermalm MMA 1334
6. Nedim Slatina Landskrona Shotokan 1261
7. Gustav Karlbom Dynamix Köping 1232
8. Daniel Bjurenvall Dynamix Köping 1133
9. Jonas Enzell Berserk MMA 1133
10. Kim Packalén Sandviken 1133

Svara

Du måste varainloggad för att skriva en kommentar