Årets första rankinglista klar

Rankingen efter de 3 första tävlingarna är nu uträknad och presenteras nedan.

De tävlande som vann SM i MMA-Klass A förra året är direktkvalificerade till SM-turneringen. Plats, datum och upplägg för årets SM är ännu inte klart.

MMA-Klass A
Damer
-52,2 KG
1. SM vinnare: Fannie Redman, Pancrase
2. Anna Astvik, Pancrase 1001

-56,7 kg
1. SM vinnare: Anja Saxmark, Gladius MMA

-61,2 kg
1. SM vinnare: Cornelia Holm, GBGMMA

Herrar
-56,7 kg
1. SM vinnare: Serdar Atlas Hilti Fight Center Uppsala

-61,2 kg
1. SM vinnare: Renato Vidovic Gladius MMA
2. Nicholas Bryant Fit4Fight Gym 1200
3. Pontus Hedqvist Kraftverket JJ 1133

-65,8 kg
1. SM vinnare: Daniel Schälander Allstar Kampsportsförening
2. Eli Elias Pancrase 1232
3. Charlie Sano RenYi Umeå 1210
4. Belkacem Amjahdi Allstars 1133
5. David Hedlund Nova MMA 1133
6. Ali Taleb Swedish Athletics 1001

-70,3 kg
1. SM vinnare: Tobias Harila Västerås FightClub

-77,1 kg
1. SM vinnare: Oskar Karlström Biller Nova MMA Eskilstuna
2, Joel Larsson Fit4Fight Gym 1232
3. Tobias Söderberg Mjölby Fight Gym 1210
4. Ashkan Mehrdadpoor GBGMMA 1133
5. Vincent Olofsson GBGMMA 1133
6. Moein Ahmadi Stockholm MMA 1060

-83,9 kg
1. SM vinnare: Khaled Laallam Concrete JiuJitsu Tyresö
2. Christian Stigenberg Söders Fight Gym 1001

-93,0 kg
1. SM vinnare: Anton Turkalj GBGMMA 1200
2. Mustafa Atrakchi RenYi Umeå 1133

-120,2 kg
1. SM vinnare: Anton Andersson Gladius MMA

-120,2 kg
1. Irman Smajic Kampsportscentret Linköping

MMA-Klass B
Damer
-61,2 kg
1. Nadja Eriksson Nordic Fighters 1210
2. Frida Vastamäki Halmstad MMA 1001

-70,3 kg
1. Jessica Forslund Reis Kampsportscentret LSS 1232

Herrar
-61,2 kg
1. Emil Andersson Gladius MMA 1441
2. Zoran Milic Västerås Fight Club 1232
3. Sajed Moukdad Frontier MMA 1134
4. Don Karl Runnström Concrete Tyresö 1133
5. Yousuf Ahmadzai Kaisho 1133

-65,8 kg
1. Sebastian Furmanek Kaisho 1333
2. Kevin Bohlin Akademi Nord 1232
3. Randy Fungula Djurgårdens IF 1232
4. Bilal Tipsaev GBGMMA 1210
5. Fabian Long KemJoh Hapkido 1210
6. Alisher Saidov Kampsportscentret LSS 1133
7. Anas Khodr Djurgårdens IF 1133
8. Christodoulos Nussis Allstars 1133
9. Eldin Hasovic Frontier MMA 1133
10. Alexander Lööf Västerås Fight Club 1001

-70,3 kg
1. Shkelqim Muji Redline 1440
2. Hans-Emil Karlsson RenYi Umeå 1232
3. Filip Sakic Redline 1210
4. Shwana Kadirzada Kampsportscentret LSS 1210
5. Christian Hansen Pancrase 1133
6. Grover Camargo Ribera GBGMMA 1133
7. Imad Ismail Abdullah Hilti Fightcenter Uppsala 1133
8. Ola Jacobsson Halmstad MMA 1133
9. Opoku Ayih Södermalm MMA 1133
10. Turan Topal Pancrase 1060

-77,1 kg
1. Samir Faqirzadeh Fit4Fight Gym 1492
2. Milton Engren Redline 1369
3. Fredrik Ljunglund KemJoh Hapkido 1232
4. Clas Björklund Akademi Nord 1210
5. Ilir Ramadani RenYi Umeå 1210
6. Markus Papandreou Redline 1210
7. Pasha Tarzi Stockholm MMA 1210
8. Babu Carry Jammeh Rei Botkyrka 1133
9. Elvin Mehdiev Allstars 1133
10. Kristian Seppola Nordic Fighters 1133
11. Soheb El Koli Pancrase 1133
12. Vincent Pettersson Allstars 1133
13. Yousef El-Hussein GBGMMA 1133

-83,9 kg
1. Danijel Grbic Redline 1416
2. Elhamddin Najemyar Forca Fighting 1210
3. Ibraheem Sinan Nordic Fighters 1210
4. Murad Salamov East Norrköping 1210
5. Christian Elias Pancrase 1133
6. Oskar Engman Combat Academy 1133
7. Samir Ibrahimovic Swedish Athletics 1133
8. William Norgren Nordic Fighters 1133
9. Herolind Xhafolli Redline 1001

-93,0 kg
1. Patrick Söderberg Nordqvist BK Fox 1416
2. Nedim Slatina Landskrona Shotokan 1261

Svara

Du måste varainloggad för att skriva en kommentar