Slutgiltig rankinglista klar för 2016

Nedan presenteras den slutgiltiga rankinglistan för 2016. I den räknas tävlingarna i MMA-ligan samt IMMAFs internationella tävlingar.

För 2016 har förbundet bestämt att de 4 första i varje viktklass kommer gå vidare till SM-turneringen som avslutar ligan. SM går 2016 i Umeå den 9-10 december. Dessa är markerade i fetstil

De tävlande som vann SM i Amatör-MMA förra året är direktkvalificerade till SM-turneringen (vissa av dem förekommer i två viktklasser men kan bara tävla i en av dem på SM). Turnering genomförs oavsett 2-4 deltagare och seednig sker där nr 1 möter nr 4 och nr 2 vs nr 3

Notera att två (eller fler klubbkamrater kan möta varandra)

Detta är den slutgiltiga rankinglistan. Bakom vissa namn står det ”Tackat Ja” vilket innebär att dessa personer redan tackat ja till att delta på SM.

Det går under dagen ut ett mail till alla som man måste svara på för att delta på SM. Det är några viktiga saker att beakta

  1. Man måste svara innan tisdag 23.59 – om man inte svarat till dess räknas det som ett nej och vi tillfrågar fler på listan
  2. Vill/kan man inte vara med så får man gärna svara nej så snart det går.
  3. Även om man är på plats 5 och ner kan man svara ja. Det förenklar nämligen vid avhopp
  4. Gör mmaligan@smmaf.se till betrodd avsändare. Annars hamnar mailet i skräpposten
  5. Får du ändå inget mail kan du maila adressen ovan om deltagande
  6. Från och med måndag den 28/11 krävs det läkarintyg för att avboka deltagande
  7. Varje klubb skall som vanligt ha med sig en domare på tävlingen

 

MMA-Klass A (fd AMATÖR-MMA)
DAMER
-52,2 KG
1. Anna Astvik Pancrase 1006 – Tackat Ja
2. Fannie Redman Pancrase 1004 – Tackat Ja
3. Filippa Ikoona Pancrase 1001 – Inget svar

-56,7 kg
1. SM vinnare: Anja Saxmark, Gladius MMA 1134 – Tackat Ja
2. Gabriella Ringblom Pancrase 2150 – Tackat Ja

-61,2 kg
1. SM vinnare: Gabriella Ringblom, Pancrase 2150 – Tackat Ja till 56,7 kg
2. Cornelia Holm GBGMMA 2031 – Tackat Ja
3. Jenny Lundberg Nacka dojo 1420 -Tackat Ja
4. Tatjana Kacaniklic Kaisho MMA 1133 – Tackat Nej

-65,8 kg
1. SM vinnare: Cornelia Holm, GBGMMA 2031 – Tackat Ja till 61,2 kg

HERRAR
-56,7 kg
1. SM vinnare: Serdar Atlas Hilti Fight Center Uppsala 2146 – Tackat Ja
2. Sebastian Gonzalez Norrtälje MMA 1333 – Tackat Nej
3. Dennis Rydén Coloseum Skövde 1134 – Tackat Ja

-61,2 kg
1. SM vinnare: Renato Vidovic Gladius MMA 1549 – Tackat Ja
2. Ali Yazbeck Frontier MMA 1134 – Tackat nej
3. Bawan Mohammed GBGMMA 1001 – Inget svar
4. William Rademaker Västerås Fight Club 1001 – Tackat Nej
5. Temur Malick Perrys Gym 1001 – Tackat Ja

-65,8 kg
1. SM vinnare: Daniel Schälander Allstar Kampsportsförening 2432 – Tackat Ja
2. Hoger Salih Djurgårdens IF 1946 – Tackat Ja
3. Johan Hallberg Kaisho MMA 1869 – Skadad
4. Abdelillah Aslouj Gladius MMA 1742 – Inget svar
5. Tobias Bohlin Sandviken Kampsportsklubb 1581 – Tackat Ja
6. Ali Taleb Swedish Athletics 1490 – blockerad klubb
7. Belkacem Amjahdi Allstars 1462 – Tackat Ja
8. Michel Cerqueira GBGMMA 1416
9. Eli Elias Pancrase 1392
10. Jacob Olsson Matties KFUM F-Zone 1369
11. Amir Malekpour Pancrase 1334
12. Charlie Sano RenYi FightCamp 1210
13. Basir Safdari Pancrase 1134
14. Martin Lindqvist Pancrase 1133
15. Niklas Pedersen Nova MMA 1133 – Tackat Ja
16. Timmi Bengtsson Kaisho MMA 1133

-70,3 kg
1. SM vinnare: Tobias Harila Västerås FightClub 2341 – Tackat Ja
2. Elvin Hoxha Nacka dojo 1972 – Tackat Ja
3. Axel Gruvaeus Kampsportscentret Linköping 1800 – Tackat Ja
4. Carl-Johan Hoel Gladius MMA 1542 – Tackat Nej
5. Oscar Borninger Pancrase 1500 – Tackat nej
6. Christian Jostelius Gladius MMA 1483 – Tackat nej
7. David Schneider GBGMMA 1346 – Tackat Ja
8. Mario Markus GBGMMA 1267
9. David Demir East Norrköping 1261
10.Raymond Johansson Nyköping Kampsportsklubb 1232
11. Patrik Junebro Kaisho MMA 1210
12. Pedram Abedin Epic Fight Club 1134
13. Andreas Rokka Sandviken Kampsportsklubb 1133
14. Jason Minge GBGMMA 1133
15. Johan Andersson Västerås Fight Club 1133
16. Sayyedmasoud Derekeh Pancrase 1133

-77,1 kg
1. SM vinnare: Oskar Karlström Biller Nova MMA 1261 – Tackat Ja
2. Axel Karlsson Gladius MMA 2072 – Tackat Ja
3. Moein Ahmadi Stockholm MMA 1988 – Tackat Ja
4. Anton Bagher Edlund Allstars 1977 – Tackat Ja
5. Robin Roos Västerås Fight Club 1862 – Tackat Ja
6. Christopher Corrales Nacka dojo 1373
7. Linus Jonsson East Norrköping 1333
8. Christian Stigenberg Söders Fight Gym 1261
9. Mansoor Nazeri Team East TKD 1232
10. Ibrahim Halil Milli Hilti Uppsala Fightcenter 1211
11. Jonas Nordborg Gladius MMA 1210
12. Martin Larsson Kampsportscentret Linköping 1134
13. Andreas Tiborson Norrköping Kampsport 1133
14. Carl Axemo Pancrase 1133
15. Erik Eriksson Mjölby Fight Gym 1133
16. Hassan Al Alaf Kampsportscentret Linköping 1133
17. Bilel Farhat Gladius MMA 1001

-83,9 kg
1. SM vinnare: Rostem Akman Djurgårdens IF 2339 – Tackat Nej
2. Khaled Laallam Concrete JiuJitsu Tyresö 2030 – Tackat Ja
3. Heytham Rahbi Gladius MMA 1662 – Tackat Ja
4. Aaron Kennedy Pancrase 1580 – Tackat Ja
5. Eddie Olsson Redline 1388 – Tackat Nej
6. Karar Al-Jaberi Kaisho MMA 1384 – Tackat Nej
7. Daniel Karlsson Gladius MMA 1333 – Tackat Ja
8. Christopher Bajo Redline 1133
9. Dennis Georgsson Allstars 1133
10. Moraad Moreno Pancrase 1060
11. Henrik Carlsson Linköping 1001

-93,0 kg
1. SM vinnare: Robin Enontekiö Epic Fight Club 1461 – Tackat Ja
2. Robin Larsson Nova MMA 1461 – Tackat Ja
3. Anton Turkalj GBGMMA 1408 – Tackat Ja
4. Christoffer Hillsjö GBGMMA 1333 – Tackat Ja
5. Mustafa Atrakchi RenYi FightCamp 1269 – Tackat Ja
6. Pierre Nandin Kampsportscentret Linköping 1261 – Tackat Ja
7. Alexander Marcusson Stenungssund KA 1004 – Tackat Ja

-120,2 kg
1. SM vinnare: Smajic Irman Kampsportscentret Linköping 2149 – Tackat nej till denna klass
2. Anton Andersson Gladius MMA 1405 – Tackat Ja
3. Jonnie Andersson Kampsportscentret Linköping 1200 – Tackat Ja
4. Vlad Roman Fox 1133 – Tackat Nej
5. Malik Tambe Pancrase 1001 – Tackat Nej

+120 kg
1. Smajic Irman Kampsportscentret Linköping 2149 – Tackat Ja

 

MMA-klass B (fd SHOOTFIGHTING)
Damer
-52,2 kg
1. Fannie Redman Pancrase 1407 – Tackat nej, deltar i klass A
2. Filippa Ikoona Pancrase 1312 – Inget svar
3. Jennie Rääf Sandviken Kampsport 1261 – Inget svar
4. Nina Back Söders Fight Gym 1134 – Tackat Nej
5. Maja Johansson Gladius MMA 1001
6. Mary-Jane Rama Kampsportscentret LLS 1001

-56,7 kg
1. Malin Hermansson Akademi Nord 1627 – Tackat Ja
2. Christiane Nascimento Kaisho MMA 1458 – Tackat Ja
3. Kim Amprazis Fit4Fight Gym 1264 – Tackat Ja
4. Louise Olsson Nacka dojo 1232 – Tackat Nej
5. Elin Öberg Combat Academy 1200 – Tackat Nej
6. Cain Rocabado Paredes Stockholm MMA 1133
7. Mathilda Lundqvist Nacka dojo 1133 – Tackat Ja
6. Yesi Rodriguez Team Leites 1133

-61,2 kg
1. Norea Forsman Olsson Hilti Fightcenter Uppsala 1269 – Tackat Ja
2. Frida Vastamäki Halmstad MMA 1232 – Tackat Ja
3. Jenny Lundberg Nacka dojo 1226 – Tackat nej deltar i klass A
4. Eva-my Persson Nacka dojo 1210 – Tackat Ja
5. Caroline Edlund Renyi Umeå 1134 – Tackat Ja
6. Tatjana Kacaniklic Kaisho MMA 1133 – Tackat nej
7. Janina Danes Södermalm MMA 1031 – Tackat nej
8. Camila Rivarola Beramendi Allstars 1001

-70,3 kg
1. Christelle Niva Pancrase 1235 – Tackat Ja
2. Sofia Odbro Gladius MMA 1136
3. Talla Molki Gladius MMA 1001 – Tackat Ja

-77,1 kg
1. Amanda Vikingsson Kampsportscentret LLS 1001

Herrar
-61,2 kg
1. Nicholas Bryant Fit4Fight Gym 1993 – Tackat Ja
2. Mojtaba Yousefzehi Västerås FightClub 1502 – Tackat Nej
3. Ali Alkayal Akademi Nord 1449 – Inget svar
4. Mago Uzarov Epic Fight Club 1416 – Tackat Ja
5. Pontus Hedqvist Kraftverket JJ Akademi 1320 – Tackat Ja
6. Jonathan Samuelsson Allstars 1247
7. Sajed Moukdad Frontier MMA 1232
8. Benjamin Alasio Gladius MMA 1210
9. Zoran Milic Västerås FightClub 1200 – Tackat Ja
10. Brahma Lilja Ultimate Gym 1133
11. Fadi Asfar Pancrase 1133
12. Robin Josipovic Fighters Source 1133
13. Mario Liljedahl Videla Renyi Umeå 1001
14. Patrice Abedin Epic Fight Club 1001

-65,8 kg
1. Jimmie Nilsson Coloseum Fightcenter Skövde 1963 – Tackat Ja
2. Jakob Valegren Akademi Nord 1922 – Tackat Ja
3. Kevin Osorio Nacka dojo 1788 – Tackat Ja
4. Petter Öberg Nilsson Djurgården 1778 – Tackat Ja
5. Daniyal Shamkhalov Västerås FightClub 1623 – Tackat Ja
6. Ababil Almothary GBGMMA 1599
7. Said Aliev Nacka dojo 1581
8. Mohammed Muhammed Redline 1573
9. Basir Safdari Pancrase 1552
10. Anas Khodr Djurgården 1537
11. Sebastian Furmanek Kaisho MMA 1533
12. David Hedlund Nova MMA 1440
13. Sergio Ferreira Kaisho MMA 1407
14. Andrej Berntsson GBGMMA 1369
15. Devin Radianu Halmstad MMA 1369
16. Linus Johansson Växjö MMA 1355
17. Benny Kumar Allstars 1333
18. Ali Satar Stockholm MMA 1261
19. Khaled El-Eina Swedish Athletics 1232
20. Martin Lindqvist Pancrase 1232
21. Kasper Fiscella Frontier MMA 1210
22. Fabian Long KemJoh Hapkido 1199
23. Christodoulos Nussis Allstars 1133
24. Dany Falk Coloseum Fightcenter Skövde 1133
25. Eric Engström Team East TKD 1133
26. Kian Ahmadi Ghotbi GBGMMA 1133
27. Martin Wiklund Söders Fight Gym 1133
28. Oscar Bolin Adreanline Fighters 1133
29. Sebastian Wojciechowski Allstars 1133
30. Shkelqim Muji Redline 1133
31. Simon Flintzberg Kampsportscentret LLS 1133
32. Victor Malmberg Kampsportscentret LLS 1133
33. Henrik Johansson Ultimate Gym 1001

-70,3 kg
1. Henrik Segelström Gladius MMA 2103 – Tackat Ja
2. Navid Badi Gladius MMA 1876 – Tackat Ja
3. Hamid Sadid Akademi Nord 1794 – Tackat Ja
4. Alan Raouf Nacka dojo 1755 – Tackat Nej
5. Alireza Sarabi GBGMMA 1722 – Tackat Ja
6. Adel Masry Swedish Athletics 1604
7. Sven von Schoultz Combat Academy 1586 – Tackat Nej
8. Rudy Boto Mandjala Allstars 1584
9. Wasiu Idowu Nacka dojo 1583
10. Hans-Emil Karlsson Renyi Umeå 1528
11. Tobias Johansson Adreanline Fighters 1505
12. Shwana Kadirzada Kampsportscentret LLS 1501 – Tackat Ja
13. Denys Zelinskyi Gladius MMA 1499
14. Niclas Pedersen Nova MMA 1466
15. Alexander Wilhelms Pancrase 1417
16. Dawid Mandrela Nyköping Kampsportsklubb 1384
17. Patrik Johansson Boxningsklubben Fox 1355
18. Marcus Backman Adreanline Fighters 1333
19. Oliver Backman Akedemi Nord 1319
20. Arvin Shamlou Allstars 1283
21. Filip Sakic Redline 1283
22. Johan Varnander Akademi Nord 1276
23.Johan Kloth Ultimate Gym 1269
24. Ola Jacobsson Halmstad MMA 1261
25. Tomas Lundgren GBGMMA 1261
26. Morgan Thunman Allstars 1246
27. Jakob Frostenäs Gladius MMA 1232
28. Jan Larsson Akademi Nord 1210
29. Sulle Hoshmand Södermalm MMA 1210
30. Andreas Holmgren Nova MMA 1133
31. Benjamin Kontio Snow MMA 1133
32. Daniel Jonsson Hurricane Combat 1133
33. Dino Kalac Skellefteå Kampidrott 1133
34. Grover Carmargo Ribera Gladius MMA 1133
35. Guy Gustafsson Nyköping Kampsportsklubb 1133
36. Hampus Irvefjord Icon MMA 1133
37. Jonas Lundström Stockholm MMA 1133
38. Jonathan Marat Toigye TKD 1133
39. Khajik Khajo Allstars 1133
40. Mustanser AL-Tameemi Epic Fight Club 1133
41. Pawel Kostka Allstars 1133
42. Rustam KharAev KemJoh Hapkido 1133
43. Victor Svensson Gladius MMA 1133

-77,1 kg
1. Tobias Söderberg Mjölby Fight Gym 2248 – Tackat Ja
2. Vincent Olofsson GBGMMA 2212 – Tackat Ja
3. Jonas Nordborg Gladius MMA 1904 – Tackat Nej
4. Soheb El Koli Pancrase 1836 – Tackat Ja
5. Henric Lönnroth Stockholm MMA 1675 – Tackat Ja
6. Dennis Pillai Pancrase 1668
7. Zelimhan Zubayraev Pancrase 1637
8. Ibrahim-halil Milli Hilti Fightcenter Uppsala 1551
9. Antony Mmary Nacka dojo 1537
10. Liam Wilson Nacka dojo 1500
11. Leo Dahlström Stockholm MMA 1495
12. Fredrik Ljunglund KemJoh Hapkido 1466
13. Teodor Eriksson Coloseum Fightcenter Skövde 1440
14. Arbi Garaev Pancrase 1416
15. Daniel Möller Gripen Kampförening 1384
16. Philip Larsson Toigye TKD 1384
17. Daniel Björk Hudiksvall MMA 1345
18. Viktor Ellström Apex Kalmar 1345
19. Karl Liebsch Gladius MMA 1333
20. Zjir Marouf Västerås FightClub 1333
21. Johan Lundell Stockholm MMA 1331
22. Sargon Orahim Allstars 1272
23. David Johansson Halmstad MMA 1269
24. Daniel Kraljevic Redline 1261
25. Dennis Demir East Norrköping 1261
26. Musa Drammeh Renyi Umeå 1261
27. Ivan Mirkovic Fit4Fight Gym 1246
28. Robert Elfving Pancrase 1233
29. Babu Carry Jammeh REI Botkyrka 1232
30. Clas Björklund Akademi Nord 1232
31. Hetham Ibrahim Malmö Muay Thai 1232
32. Ali Zabardasr Djurgården 1210
33. Joakim Malmström Coloseum Fightcenter Skövde 1210
34. Joel Larsson Fit4Fight Gym 1210
35. Kristoffer Bolander Ultimate Gym 1210
36. Ibraheem Ali Abad Alameer Swedish Athletics 1200
37. Vincent Petersson Allstars 1200
38. Dennis Hedström Södermalm MMA 1133
39. Dusan Milonjic REI Botkyrka 1133
40. Karar Al-Jaberi Kaisho MMA 1133
41. Kim Nordlund Borlänge Kampsportsförbund 1133
42. Kristian Seppola Nordic Fighters 1133
43. Lukas Wistrand Södermalm MMA 1133
44. Magnus Bernhardsson Kampsportscentret LLS 1133
45. Mamadaliyev Mashrab Nacka dojo 1133
46. Marcus Hofvander Gripen Kampförening 1133
47. Markus Mikkonen Adreanline Fighters 1133
48. Mathias Löf Adreanline Fighters 1133
49. Panagotis Tzoumas Halmstad MMA 1133
50. Peter Helgöstam Pancrase 1133
51. Rickard Jäderlund Allstars 1133
52. Rikard Larsson Ljusdal Fight Club 1133
53. Robin Johansson Gripen Kampförening 1133
54. Shane Odriscoll Stockholm MMA 1133
55. Thomas Åkesson Gripen Kampförening 1133
56. Toni Jouhkimov Nacka dojo 1133
57. William Borgström Nacka dojo 1133

-83,9 kg
1. John Oldenqvist Icon MMA 1904 – Tackat Ja
2. Alexander Lindgren Samurang Fightcenter 1755 – Tackat Ja
3. Mario Lukanovic Redline 1741 – Tackat Nej
4. Tor Sohlström Växjö MMA 1573 – Tackat Ja
5. Danijel Grbic Redline 1477 – Tackat Nej
6. Samir Ibrahimovic Swedish Athletics 1457 – Blockerad föreing
7. Shayan Shakiba Pancrase 1440 – Tackat Ja
8. Alexander Brodal Gladius MMA 1384
9. Gustav Sjölund Pancrase 1333
10. Henrik Jakobsson Combat Academy 1333
11. Hakim Leikin Allstars 1269
12. Max Alm Icon MMA 1265
13. Nils Starnberg Renyi Umeå 1265
14. Alex Rosenquist Hurricane Combat 1263
15. Manne Ekhöjd Nacka dojo 1261
16. Mario Riderrelli Frontier MMA 1261
17. Marcus Svensk Ljusdal Fight Club 1246
18. Andreas Berg Söders Fight Gym 1232
19. Christopher Bajo Redline 1232
20. David Johansson Växjö MMA 1232
21. Dennis Georgsson Allstars 1232
22. Salar Dabiri Pancrase 1232
23. Mattias Henriksson Renyi Umeå 1210
24. Robert Bazo Frontier MMA 1210
25. Vilmer Knutsson Pancrase 1200
26. Ibrahim Ibrahim Hussien Djurgården 1134
27. Christoffer Dyrager Norrköping Kampsport 1133
28. Fredrik Larsson Stockholm MMA 1133
29. Josef Ramadan KFUM F-Zone 1133
30. Kevin Strömberg Dynamix Köping 1133
31. Mikael Bjökheim Halmstad MMA 1133
32. Nicklas Martos Allstars 1133
33. Oskar Carlsson Halmstad MMA 1133
34. Payam Pazoki Gladius MMA 1133
35. Sam Kviele Pancrase 1133
36. Bo Valdemar Norgren Norrköping Kampsport 1001
37. Marcus Sigemo Linköping Budoklubb 1001
38. Murad Salamov East Norrköping 1001

-93,0 kg
1. Pedro Pinones-Arce REI Botkyrka 1537 – Tackat Ja
2. Mustafa Atrakchi RenYi 1461 – Tackat Ja
3. Wasim Elkassem Kaisho MMA 1441 – Tackat Ja
4. Salim Mvougui Pancrase 1440 – Tackat Nej
5. Artur Legwant East Norrköping 1428 – Ej kvalificerad
6. Oliver Alm Björklund Kampsportscentret LLS 1417 – Tackat nej
7. Tony Wallin Ljusdal Fight Club 1263 – I karantän
8. Mattias Sjösvärd Pancrase 1232
9. Abdullah Hallak Apex Kalmar 1210
10. Edik Kochoyan Västerås FightClub 1210 – Tackat Ja
11. Alexander Walley Nyköping Kampsportsklubb 1133
12. Anton Amcoff Nyman Ljusdal Fight Club 1133
13. Lukas Wasilewski Akademi Nord 1133
14. Mario Kiviniemi Frontier MMA 1133
15. Marko Kangas Nova MMA 1133
16. Oscar Rosengren Nacka dojo 1133
17. Robin Linder Ljusdal Fight Club 1133
18. Simon Pettersson Apex Kalmar 1133
19. Victor Kriström Pancrase 1133
20. Ludvig Ruocco Södermalm MMA 1001

-120,2 kg
1. Anton Andersson Gladius MMA 1655 – Tackat Ja till Klass A
2. Jonnie Andersson Kampsportscentret LLS 1200 – Tackat Ja till Klass A
3. Rafal Kisielewicz Icon MMA 1134 – Tackat Nej
4. Alexander Krasnov Team East TKD 1133 – Tackat Nej
5. Radovan Milonjic KemJoh Hapkido 1133 – Inget svar
6. Richard Dahlström Icon MMA 1060 – Tackat Nej
7. Domingos Kiesse Combat Academy 1001

Svara

Du måste varainloggad för att skriva en kommentar