Årets första rankinglista är klar

Jakten på SM medaljer och landslagsplatser har startat, vi har nu första rankinglistan uträknad enligt nedan.

Den åtta (8) första från olika klubbar i varje viktklass kommer gå vidare till SM-turneringen som
avslutar ligan. De tävlande som vann SM i Amatör-MMA förra året är direktkvalificerade till SM-
turneringen. Turnering genomförs oavsett 2-8 deltagare och seednig sker där nr 1 möter nr 8, nr 2 vs
nr 7, nr 3 vs nr 6 och nr 4 vs nr 5.

AMATÖR-MMA

DAMER
-52,2 KG
1. Anna Astvik, Södermalm MMA 1001

-56,7 kg
1. SM vinnare: Anja Saxmark, Gladius MMA

-61,2 kg
1. SM vinnare: Gabriella Ringblom, Pancrase
2. Anja Saxmark, Gladius MMA, Gladius MMA 1001

-65,8 kg
1. SM vinnare: Cornelia Holm, GBGMMA

HERRAR
-56,7 kg
1. SM vinnare: Serdar Atlas Hilti Fight Center Uppsala

-61,2 kg
1. SM vinnare: Renato Vidovic Gladius MMA
2. Bawan Mohammed GBGMMA 1001

-65,8 kg
1. SM vinnare: Daniel Schälander Allstar Kampsportsförening
2. Michel Cerqueira GBGMMA 1210
3, Abdelillah Aslouj Gladius MMA 1133
4. Amir Malekpour Pancrase 1001

-70,3 kg
1. SM vinnare: Tobias Harila Västerås FightClub
2. Oscar Borninger Pancrase 1232
3. David Demir East Norrköping 1133

-77,1 kg
1. SM vinnare: Oskar Karlström Biller Nova MMA Eskilstuna
2. Axel Karlsson Gladius MMA 1210
3. Christian Stigenberg Söders Fight Gym 1133

-83,9 kg
1. SM vinnare: Rostem Akman Fightzone Stockholm
2. Khaled Laallam Concrete JiuJitsu Tyresö 1232
3. Robin Roos Västerås Fight Club 1133

-93,0 kg
1. SM vinnare: Robin Enontekiö Epic Fight Club
2. Anton Turkalj GBGMMA 1001

-120,2 kg
1. SM vinnare: Smajic Irman Kampsportscentret Linköping 1060

SHOOTFIGHTING
DAMER
-65,8 kg
1. Sofia Odbro Gladius MMA 1001
HERRAR
-61,2 kg
1, Benjamin Alasio Gladius MMA 1210
2. Mago Uzarov Epic Fight Club 1210
3. Ababil Almothary GBGMMA 1133
4. Mojtaba Yousefzehi Västerås FightClub 1133
5. Patrice Abedin Epic Fight Club 1001

-65,8 kg
1. Martin Lindqvist Pancrase 1232
2. Basir Safdari Pancrase 1210
3. Jimmie Nilsson Coloseum Fightcenter Skövde 1133
4. Kian Ahmadi Ghotbi GBGMMA 1133

-70,3 kg
1. Jonas Nordborg Gladius MMA 1232
2. Alan Raouf Nacka dojo 1210
3. Navid Badi Gladius MMA 1210
4. Guy Gustafsson Nyköping Kampsportsklubb 1133
5. Marcus Backman Adreanline Fighters 1133
6. Mustanser AL-Tameemi Epic Fight Club 1133

-77,1 kg
1. Sven von Schoultz Combat Academy 1232
2. Teodor Eriksson Coloseum Fightcenter Skövde 1232
3. Arbi Garaev Pancrase 1210
4. Ibrahim-halil Milli Hilti Fightcenter Uppsala 1210
5. Tobias Söderberg Mjölby Fight Gym 1210
6. Daniel Möller Gripen Kampförening 1133
7. Dawid Mandrela Nyköping Kampsportsklubb 1133
8. Dennis Demir East Norrköping 1133
9. Wasiu Idowu Nacka dojo 1133
10. Vincent Olofsson GBGMMA 1133

-83,9 kg
1. Andreas Berg Söders Fight Gym 1232
2. John Oldenqvist Icon MMA 1232
3. Christoffer Dyrager Norrköping Kampsport 1133
4. Payam Pazoki Gladius MMA 1133
5. Max Alm Icon MMA 1060

-120,2 kg
1. Anton Andersson Fit4Fight Gym 1232
2. Mosse Atrakchi Skellefteå Kampsport 1133
3. Rafal Kisielewicz Icon MMA 1001

Svara

Du måste varainloggad för att skriva en kommentar