Uppdaterad rankinglista

Nu är den näst sista rankinglistan uträknad. Nedan återfinns både Amatör-MMA och Shootfighting listorna.

Den åtta (8) första från olika klubbar i varje viktklass kommer gå vidare till SM-turneringen som avslutar ligan den 11-13 december. De tävlande som vann SM i Amatör-MMA förra året är direktkvalificerade till SM-turneringen. Turnering genomförs oavsett 2-8 deltagare och seedning sker där nr 1 möter nr 8, nr 2 vs nr 7, nr 3 vs nr 6 och nr 4 vs nr 5. Nedan är de som är kvalificerade just nu markerade med fetstil.

Notera att mycket kan hända i listan efter sista tävlingen. Det enda rådet vi vill ge är att försöka tävla så mycket som möjligt och vinna så mycket som möjligt. Vi kan inte garantera något i nuläget mer än de SM-vinnare som är direktkvalificerade.

Viktiga länkar
Samla mer poäng – Fenix Rising 7
Info om SM i år – SM 2015
Generell info – Svenska Mästerskapet

AMATÖR-MMA

DAMER
-56,7 kg
1. SM vinnare: Saxmark Anja, Gladius MMA

-61,2 kg
1. SM vinnare: Ringblom Gabriella Pancrase Gym

-65,8 kg
1. SM vinnare: Engelke Lisa Kampsportcentret Linköping
Holm Cornelia GBGMMA – 2 anmälan

HERRAR
-56,7 kg
1. SM vinnare: Atlas Serdar Hilti Fight Center Uppsala
2. Rydén Dennis Coloseum/Skövde 1232 
3. Gonzalez Sebastian Norrtälje MMA 1133

-61,2 kg
1. SM vinnare: Vidovic Renato Gladius MMA
2. Rafigh Edris Allstar Kampsportsförening 1232
3. Touma Jonny Combat Academy 1133

-65,8 kg
1. SM vinnare: Moya Joel Freestyle Academy
2. Schälander Daniel Allstar Kampsportsförening 1210
3. Salih Hoger Fightzone Stockholm 1133
Jonsson Robin Nyköping kampsportsklubb – 1 anmälan
Michahi Antonio Allstar Kampsportsförening – 3 anmälan

-70,3 kg
1. SM vinnare: Andersson Johan Västerås FightClub
2. Borninger Oscar Combat Academy 1369
3. Harila Tobias Västerås FightClub 1333
4. Mehmedagic Nermin Gladius MMA 1232
5. Minge Jason GBGMMA 1232
6. Schneider David GBGMMA 1232
7. Olofsson Dennis Pancrase gym 1210
8. Ahlbäck Linus Epic Fight Club 1133
8. Hoel Carl-Johan Gladius MMA 1133
8. Muir Euan Lunds MMA 1133
8. Nilsson Jonas Allstar Kampsportsförening 1133
8. Ring Jonathan Nacka dojo 1133

-77,1 kg
1. SM vinnare: Westlund Adam Söders Fight Gym
2. Rahali Sabil Gladius MMA 1269
3. Sidorski Kornel Allstar Kampsportsförening 1261
4. Karlström Biller Oskar Nova MMA Eskilstuna 1232
5. Razdar Zanko Hilti Fightcenter Uppsala 1060
Karlsson Axel Gladius MMA – 1 anmälan

-83,9 kg
1. SM vinnare: Akman Rostem Fightzone Stockholm
2. Kennedy Aaron Allstar Kampsportsförening 1584
3. Farhat Bilel GBGMMA 1575
4. Freyschuss Mattias Mjölby Fight Gym 1575
5. Rahbi Heytham Gladius MMA 1476
6. Karlsson Daniel Gladius MMA 1355
7. Carlsson Henrik Linköping Budoklubb 1261
8. Isik Taylan Västerås FightClub 1232
9. Turkalj Anton GBGMMA 1210
10. Olsson Eddie Redline Training Center 1166
11. Eriksson David Pancrase gym 1133
11. Lo Felix Norrtälje MMA 1133
11. Roos Robin Allstar Kampsportsförening 1133
11. Yilmaz Josef Pancrase Gym 1133
Påhlman Nils Malmö Muay Thai – 1 anmälan

-93,0 kg
1. SM vinnare: Enontekiö Robin Epic Fight Club
Marcusson Alexander Steungssund KA – 1 anmälan
Hillsjö Christopher GBGMMA – 1 anmälan

-120,2 kg
1. Smajic Irman Kampsportscentret Linköping 1060

SHOOTFIGHTING

DAMER
-56,7 kg
1. Astvik Anna Södermalm MMA 1782
2. Persson Eva-my Nacka dojo 1573
3. Ikoona Filippa Pancrase Gym 1345
4. Redman Fannie Pancrase Gym 1232
5. Caroline Wänn Gladius MMA 1133
5. Olsson Louise  Nacka dojo 1133

-61,2 kg
1. Saxmark Anja Gladius MMA 1416
2. Loewinski Helene Poseidon BJJ 1133

HERRAR
-61,2 kg
1. Moukdad Sajed Frontier MMA 1704
2. Taleb Ali Swedish Athletics 1549
3. Asfar Fadi Pancrase Gym 1501
4. Gonzalez Sebastian Norrtälje MMA 1461
5. Khudojberdi Temurmalik Perrys Gym 1440
6. Zohidov Ulugbek Poseidon BJJ 1232
7. Almothary Ababil GBGMMA 1210
8. Dolati Majsarn Allstars Kampsportsförening 1210
8. Samuelsson Jonathan Allstars Kampsportsförening 1210
11. Isomäki-Krondahl Magnus Sandviken Kampsportsklubb 1133
11. Josipovic Robin Fighter Source 1133
11. Manaa Hocine Nacka dojo 1133

-65,8 kg
1. Cerqueira Michel GBGMMA 2059
2. Yazbeck Ali Frontier MMA 2056
3. Olander Alexander Sandviken Kampsportsklubb 1796
4. Widegren Mikael Sleipnir IF 1771
5. Wojcikiewicz Bartosz Forca Fighting 1755
6. Nygren Miletic Mathias Frölunda KC 1725
7. Zabelaj Ilaz Norrtälje MMA 1675
8. Elias Eli Pancrase Gym 1626
9-sist
Hamzah Roukan Mohammed Celcius MMA 1621
Pedersen Henric Nova MMA 1557
Connysson Dennis Epic Fight Club 1537
Bengtsson Timmi Kaisho MMA 1491
Malekpour Amir Pancrase Gym 1448
Backman Oliver Akademi Nord Örebro 1348
Aktas Andreas Kampsportscentret Linköping 1345
Nouri Saidjad Nacka dojo 1333
Hasovic Eldin Frontier MMA 1261
Idris Nebils Allstars Kampsportsförening 1261
Muhammed Mohammed Redline Training Center 1246
Camargo Grover Gladius MMA 1232
Mishko Deilshad Akademi Nord Örebro 1210
Sarabi Alireza Gladius MMA 1210
Lindbäck Elias Allstars Kampsportsförening 1199
Ahmadi Kian GBGMMA 1133
Cevik Dennis Gråbo MMA 1133
Edén Sjögren Jonathan Mjölby Fight Gym 1133
Hult David Linköpings Budoklubb 1133
Milenkovic Sasa Nacka dojo 1133
Nilsson Johan Pancrase Gym 1133
Pham Mike KFUM Fightzone Malmö 1133
Rademaker William Hilti Västerås 1133
Safdari Basir Pancrase Gym 1133
Topal Turan Pancrase Gym 1133
Valegren Jakob Akademi Nord Örebro 1133
Öberg Nilsson Petter Fightzone Stockholm 1133
El-Eina Khaled Swedish Athletics 1060

-70,3 kg
1. Hoxha Elvin Nacka dojo 2908
2. Tiborson Andreas Primate Lounge 2691
3. Abedin Pedram Epic Fight Club 2572
4. Pedersen Niclas Nova MMA 2559
5. Neko Amir Gladius MMA 2449
6. Darwish Kerim Redline Training Center 2198
7. Faraj Ali Malmö Muay Thai 2191
8. Forsberg Linus Escalate MMA 2165
9-sist
Agreda Peter Södermalm MMA 2119
Markus Mario GBGMMA 2048
Hallberg Johan Kaisho MMA 1961
Nseke Davy Allstars Kampsportsförening 1952
Rokka Andreas Sandviken Kampsportsklubb 1824
Ring Jonathan Nacka dojo 1806
Toutparfait Alejandro Allstars Kampsportsförening 1785
Merina Meriton Frontier MMA 1727
Demir David East Idrottsförening Norrköping 1626
Bratt Robert Södermalm MMA 1581
Abdelmoneim Ali Allstars Kampsportsförening 1466
Fiscella Kasper Frontier MMA 1440
Storm Christopher Nacka dojo 1379
Svensson Viktor Team East SW 1346
Larsson Rikard Ljusdal Fight Club 1269
Kostka Pawel Allstars Kampsportsförening 1261
Sadid Hamid Akademi Nord Örebro 1261
Kashaev Ahmed Apex Kalmar 1246
Axelsson Oliver JJK Samurai 1232
Persson Patrik Pancrase Gym 1232
Bohlin Tobias Sandviken Kampsportsklubb 1226
Kharaev Rustam Team HC3 Kem-Joh 1210
Monfared Saman RenYi FightCamp 1210
Al-Tameemi Mustanser Epic Fight Club 1133
Björk Johan Hilti Fightcenter Uppsala 1133
Conejeros Ricardo Gladius MMA 1133
Daauod Elias Swedish Athletics 1133
Khalaf Patrik Coloseum Skövde 1133
Kraljevic Daniel Malmö Muay Thai 1133
Rönnqvist Jesper  Växjö Titans 1133
Wilhelms Alexander Pancrase Gym 1133
Åström Robin Snow MMA 1133
Abdulrahma Jusef Fenix Martial Arts 1060
Kakehameh Barham Allstars Kampsportsförening 1060

-77,1 kg
1. Timlin Emil Epic Fight Club 2468
2. Cevik Cemil Gråbo MMA 2315
3. Gruvaeus Axel Kampsportscentret Linköping 2234
4. Stigenberg Christian Söders Fight Gym 2229
5. Trägårdh Thomas Sleipnir IF 2044
6. Rahali Sabil Gladius MMA 1994
7. Larsson Martin Kampsportscentret Linköping 1777
8. Jäderlund Rickard Allstars Kampsportsförening 1719
9-sist
Al-Alaf Hassan Kampsportscentret Linköping 1626
Ahmadi Moein Stockholm Shoot 1575
Blomberg Tommy Norrtälje MMA 1546
Eriksson Erik Mjölby Fight Gym 1542
Babovic Vladimir Frontier MMA 1461
Johansson Martin Norrtälje MMA 1440
Söderberg Tobias Mjölby Fight Gym 1440
Siim Edward Gladius MMA 1409
Persson Martin Nova MMA 1384
Bendroth Jesper Frontier MMA 1355
Demir Dennis East Idrottsförening Norrköping 1345
Nyström Robert Halmstad MMA 1345
Ghashghaei Nick GBGMMA 1333
Kukuljac Ervin Frontier MMA 1333
Pihl Sebastian Frontier MMA 1333
Stjernqvist Adam Kaisho MMA 1333
Eriksson Teodor Coloseum/Skövde 1261
Miletic Bruno Frölunda KC 1261
Björk Daniel Hudiksvall MMA 1232
Björk Henrik Dynamix Köping 1232
Bäckström Adam Pancrase Gym 1232
Engman Johan Fighter Source 1232
Harila Tobias Västerås FightClub 1232
Zubayraev Zelimhan Team HC3 Kem-Joh 1232
Badi Navid Gladius MMA 1210
Jacobsson David Halmstad MMA 1210
Jonsson Fredrik Hudiksvall MMA 1210
Kostka Pawel Allstars Kampsportsförening 1210
Axelsson Hampus Coloseum Skövde 1133
Berggren John Halmstad MMA 1133
Björk Johan Hilti Fightcenter Uppsala 1133
Brodal Alexander Gladius MMA 1133
Kleingeld Max Nacka dojo 1133
Leppänen Jimmy Pancrase Gym 1133
Löf Mattias Fight Gym Borås 1133
Morales Said Norrtälje MMA 1133
Mäki Alex Karlshamn Fightcenter 1133
Mäki Lucas Karlshamn Fightcenter 1133
Novovic Nikola Halmstad MMA 1133
Pettersson Jens Västerås FightClub 1133
Said Bawan Nova MMA 1133
Said Firas Kampsportscentret Linköping 1133
Zielinski Lech Stockholm MMA och Thaiboxning 1133
Åhl Johannes  Snow MMA 1133
Hoel Carl-Johan Gladius MMA 1060
Idowu Wasiu Nacka dojo 1060

-83,9 kg
1. Edlund Anton Bagher Allstars Kampsportsförening 2122
2. Sidorski Kornel Allstars Kampsportsförening 2087
3. Moreno Moraad Allstars Kampsportsförening 1742
4. Nazeri Mansoor Team East SW 1694
5. Riderelli Mario Frontier MMA 1533
6. Oldenqvist John Gråbo MMA 1499
7. Axemo Carl Pancrase Gym 1477
8. Dyrager Christoffer Primate Lounge 1466
9. Laallam Khaled Fightzone Stockholm 1466
10. Ekhöjd Manne Nacka dojo 1384
11-sist
Georgsson Dennis Allstars Kampsportsförening 1379
Christopher Jeanpier Nacka dojo 1369
Johansson Richard Frontier MMA 1345
Isik Mattias GBGMMA 1331
Helgöstam Peter Pancrase Gym 1283
Eurén Marcus Epic Fight Club 1269
Brychcy Kacper Gladius MMA 1261
Sjölund Gustav Pancrase Gym 1261
Alanärä Tobias Sandviken Kampsportsklubb 1246
Eriksson David Pancrase Gym 1226
Andréasson Thomas Gladius MMA 1210
Eriksson David Akademi Nord Örebro 1210
Ljunglund Fredrik Team HC3 Kem-Joh 1210
Sohlsten Tor Växjö Titans 1210
Ayoub Ilian Kampsportscentret Linköping 1133
Engholm Stefan Coloseum Skövde 1133
Grujovic Nikola Frölunda KC 1133
Ibrahimovic Samir Swedish Athletics 1133
Jansson Pierre Norrtälje MMA 1133
Karlsson Emil Poseidon BJJ 1133
Martos Nicklas Allstars Kampsportsförening 1133
Tesic Milos Allstars Kampsportsförening 1133
Bervå Alexander Allstars Kampsportsförening 1060

-93,0 kg
1. Shakiba Shayan Pancrase Gym 1977
2. Larsson Robin Nova MMA 1960
3. Berg Andreas Söders Fight Gym 1900
4. Turkalj Anton GBGMMA 1702
5. Lakna Emir Norrtälje MMA 1542
6. Johansson Vladislav Epic Fight Club 1459
7. Petrus Daniel Forca Fighting 1421
8. Eriksson Martin Perrys Gym 1416
9-sist
Tecle Jeremy Pancrase Gym 1384
Adolfsson Ludwig Team East SW 1261
Wang Michael Norrköping MMA 1232
Sobolewski Jan Halmstad MMA 1210
Olszewski Marek KFUM Fightzone Malmö 1199
Hillsjö Christoffer GBGMMA 1133
Lopes Javier Gråbo MMA 1133
Tajik Nima Snow MMA 1133
Wakili Arash Gladius MMA 1133
Yilmaz Josef Pancrase Gym 1133

-120,2 kg
1. Bergman Peter Nacka dojo 1461
2. Tambe Malik Pancrase Gym 1440
3. Morsing Tobias Epic Fight Club 1355
4. Flink Patric Nacka dojo 1345
5. Gheorghe Botezat Forca Fighting 1232
6. Andersson Jonnie Kampsportscentret Linköping 1210
7. Krasnov Alexander Team East SW 1133
8. Kristoffersson Alexander Allstars Kampsportsförening 1133

Svara

Du måste varainloggad för att skriva en kommentar